Çizgi İzleyen

Görev Tanımı


Bu kategoride robotlar, Siyah mat dekotadan oluşan pistteki beyaz çizgileri takip ederek parkuru tamamlamaya çalışırlar.

Başarı Kriteri


Bu kategoride başarı, ceza üst limitini doldurmadan pisti tamamlayabilmektir.

Robot Özellikleri


 1. Robotların eninde, boyunda ve ağırlıklarında bir sınırlama yoktur.

Pist Özellikleri


 1. Pist mat siyah renkli dekotadan yapılmıştır.
 2. Robotun takip etmesi gereken yol, siyah zemin üzerine beyaz çizgilerden oluşmaktadır.
 3. Basılabilir alanlar dışında piste basmak yasaktır.
 4. Pistteki beyaz çizgiler 20mm kalınlığındaki mat beyaz folyo bant ile yapılacaktır.

Yarışma


 1. Her robot kura sırayla yarışır.
 2. Sırası gelen yarışmacılar robotlarıyla beraber 2.dk içerisinde yarışma alanına gelmeleri gerekmektedir. Zamanında gelmeyen yarışmacılar diskalifiye edilir.
 3. Robotlar yarışmaya hakem komut verdiği takdirde istedikleri zaman başlar. BAŞLANGIÇ çizgisinden geçildiğinde robotun süresi başlar, BİTİŞ çizgisi geçildiğinde robotun süresi durdurulur. Bu süre robotun yarışma puanı olacaktır.
 4. Robotların ELEME ve FİNAL pistlerinde 2’şer yarışma hakları bulunmaktadır. Her robot hatasız bir şekilde BAŞLANGIÇ noktasından başlayarak BİTİŞ noktasına ulaşması gerekmektedir
 5. Robotun çizgi takibini kaybettiği hakemler tarafından tespit edildiği takdirde robot yarışma haklarından birisini kaybeder ve tekrar BAŞLANGIÇ noktasına konularak yarışmaya devam eder.
 6. Aynı pist içerisinde hem ELEME hem FİNAL pisti bulunmaktadır. ELEME pistinin ve FİNAL pistinin hareket yönleri şekilde YEŞİL ve MAVİ çizgi işaretleriyle belirtilmiştir. Her robotun SARI ok işaretleriyle belirtildiği şekilde gittikleri uzun düz yoldan tekrar geri dönmesi gerekmektedir.
 7. ELEME pistinde robotlar YEŞİL çizgi ile gösterilen (SOL) taraftan kutulara çarpmadan dönerek yoluna devam etmelidirler. FİNAL pistinde ise robotlar MAVİ çizgi ile gösterilen (SAĞ) taraftan kutulara çarpmadan dönerek yoluna devam etmelidirler.
 8. Pist üzerindeki çizgilerin kesiştiği yerlerde robotlar geldikleri doğrultuda devam etmeleri gerekmektedir.
 9. Pist üzerinde bulunan kutular 10cm x 10cm boyutlarında ve BEYAZ renktedir.
 10. Robotlar, pist üzerinde bulunan kutulara dönüş yaparken çarpmaları halinde yarışma haklarından birisini kaybederler. Robotlar tekrar BAŞLANGIÇ noktasına konularak yarışmaya devam ederler.
 11. Pistte bulunan kesikli çizgiler arasındaki mesafe ve kesikli çizginin kendisi 10cm dir.
 12. Robotlar parkur içinde herhangi bir yerde 5 saniyeden fazla hareketsiz kalırsa yarışma haklarından birisini kaybederler. Robotlar tekrar BAŞLANGIÇ noktasına konularak yarışmaya devam ederler.

Puanlama


 1. Puan = süre
 2. Sıralama, süresi (puanı) en düşük olan robottan en yüksek olan robota doğru yapılır. Düşük süreli (puanlı) robotlar üst sıralarda yer alır.
 3. Sıralama, puanı en düşük olan robottan en yüksek olan robota doğru yapılır. Düşük puanlı robotlar üst sıralarda yer alır.
 4. Puanları eşit olan robotlardan en az yarışma hakkı kullanarak en düşük puanı alan robot üst sırada yer alır
 5. Yarışma ELEME ve FİNAL olmak üzere iki etaptan oluşacaktır. İlk etapta başarılı olan robotlardan puan sıralamasına göre ilk 20 robot ikinci etapta yarışmaya hak kazanacaklardır.

Tüm itirazlar hakem koordinatörlerine yapılacaktır. Bu itirazlar yazılı şekilde sunulmalıdır.

Tüm kategoriler ile birlikte bu kategoride de “Kategori üstü kurallar” geçerlidir.

Pist Resimleri


Detaylı bilgi, soru ve görüşleriniz için: bkrobotics@kulturokullari.com