Çizgi İzleyen

Görev Tanımı


Bu kategoride robotlar, siyah mat dekotadan oluşan pistteki beyaz çizgileri takip ederek parkuru tamamlamaya çalışırlar.

Başarı Kriteri


Bu kategoride başarı, ceza üst limitini doldurmadan pisti tamamlayabilmektir.

Robot Özellikleri


 1. Robotların eninde, boyunda ve ağırlıklarında bir sınırlama yoktur.

Pist Özellikleri


 1. Pist mat siyah renkli dekotadan yapılmıştır.
 2. Robotun takip etmesi gereken yol, siyah zemin üzerine beyaz çizgilerden oluşmaktadır.
 3. Basılabilir alanlar dışında piste basmak yasaktır.
 4. Pistteki beyaz çizgiler 20mm kalınlığındaki mat beyaz folyo bant ile yapılacaktır.

Yarışma


 1. Her robot kura sırayla yarışır.
 2. Sırası gelen yarışmacılar robotlarıyla beraber 2.dk içerisinde yarışma alanına gelmeleri gerekmektedir. Zamanında gelmeyen yarışmacılar diskalifiye edilir.
 3. Yarışmacı başlamak için hakemden gelecek komutu beklemelidir. Hakemin komutuyla süre başlamaz; robot başlama çizgisinden geçtiğinde süre başlar.
 4. Robot, başlama çizgisinden geçtikten sonra pistten dışarı çıkmadan bitiş çizgisine ulaşmaya çalışır.
 5. Robotun çizgi takibini kaybettiği, hakemler tarafından tespit edildiği takdirde robot 5sn. süre cezası alır ve robot en son başarılı olarak geçtiği kontrol noktasına konularak yarışmaya devam eder.
 6. Aynı pist içerisinde hem eleme hem final pisti bulunmaktadır. Eleme pistinin ve Final pistinin hareket yönleri şekilde ok işaretleriyle belirtilmiştir.
 7. Eleme pistinde robotların daireye girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 8. Eleme pistinde daireye giren robot pisti bitirdiğinde 10 sn. süre indirimi kazanacaktır
 9. Final pistinde her robot pistte bulunan daireye girerek bir tur atması gerekmektedir. Birden fazla tur atan robot pistten alınıp dairenin bitiş noktasına konulur ve robota 10 sn. süre cezası verilir.
 10. Final pistinde daireye giremeyen robot pistten alınmaz ancak 10 sn. süre cezası alır.
 11. Final pistinde ayrıca 3 kulvarlı bir aşama vardır. Bu aşamada robotlar önlerindeki engelleri algılayıp kulvar değiştirmeleri istenmektedir. Bu kulvarlara konulacak engeller 150mm x 150mm x 150mm boyutlarında beyaz malzemeden yapılmıştır. Kulvarlarda birer adet engel vardır ve yerleri belli değildir.
 12. Engellere çarparak kulvar değiştiremeyen robot en son başarılı olarak geçtiği kontrol noktasına konularak yarışmaya devam eder.
 13. 3 kulvarlı aşamada engellere çarpan her robot 10 sn. süre cezası alır.
 14. Eleme ve Final pistinde Başlangıç ve Bitiş çizgileri dahil 4 adet kontrol noktası bulunmaktadır. Robot, bu kontrol noktalarını geçtiğinde pistin o kısmına kadar olan bölümü tamamlamış sayılır.
 15. Eleme ve Final pistinde robotun ceza aldığı durumlarda yarışmacı robota müdahale edip en son başarılı olarak geçtiği kontrol noktasının öncesinden tekrar piste koyar. Hakem robotun pistten çıktığına karar verdiğinde kronometreyi durdurur. Robot kontrol noktasının öncesine konularak tekrar yarışmaya başlar ve hakem kronometreyi kaldığı yerden çalıştırmaya devam eder.
 16. Robot parkur içinde herhangi bir yerde 5 saniyeden fazla hareketsiz kalırsa ceza alır.
 17. Tüm kategoriler ile birlikte bu kategoride de “Kategori üstü kurallar” geçerlidir.

Kontrol Noktası Sistemi ve Süre Hesabı


 1. Kontrol noktaları robotun pistte başarılı olarak tamamladığı noktalardır.
 2. Yarışma süreleri robotun pistte yarışırken aldığı ceza süreleri eklenerek hesaplanacaktır.
 3. Etaplarda robot ilk kontrol noktasından (başlangıç çizgisi) geçtiği an süre başlar, son kontrol noktasından (bitiş çizgisi) geçtiği an süre biter.
 4. Robotun tüm kontrol noktalarını sırayla geçmesi gerekmektedir.
 5. Robotlar ceza alıp başarılı olarak geçtiği en son kontrol noktasından önce piste konulur ve hakemin işareti ile tekrar yarışmaya başlar ve süre robotun en son pistten çıktığı andaki durdurulan süreden tekrar saymaya başlar.
 6. Yarışma sonundaki süreye her ceza için ek süre eklenir ve yarışma süresi hesaplanır.

Puanlama


 1. Puan= süre + Robotun aldığı ceza süreleri toplamı
 2. Robotların 5 ceza alma hakkı vardır. Daha fazla ceza alan robotlar ceza üst limitini doldurmuş olurlar ve diskalifiye edilirler.
 3. Sıralama, puanı en düşük olan robottan en yüksek olan robota doğru yapılır. Düşük puanlı robotlar üst sıralarda yer alır.
 4. Yarışma Eleme ve Final olmak üzere iki etaptan oluşacaktır. İlk etapta başarılı olan robotlardan puan sıralamasına göre ilk 30 robot ikinci etapta yarışmaya hak kazanacaklardır.

Pist Resimleri


Detaylı bilgi, soru ve görüşleriniz için: bkrobotics@kulturokullari.com