Türkiye'nin En İyi Robotları "ROBOLUTION'19" da Buluştu...

Türkiye'nin En İyi Robotları "ROBOLUTION'19" da Buluştu...

11.03.2019

Özel Bursa Kültür Okulları’nın ‘Dijital Gelecekte İyi İnsan’ sloganıyla bu yıl 2’incisi düzenlediği ROBOLUTION Robot Yarışması final müsabakalarının ardından son buldu.

09-10 Mart tarihleri arasında, 350 yarışmacının 400’ü aşkın robotunun kıyasıya yarıştığı ROBOLUTION’19, hem teknoloji, yazılım, robotik meraklısı öğrencilerin hem de Bursalıların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’nin dört bir yanından üniversite ve liseli öğrencilerin geliştirdikleri robotlarla katıldığı ROBOLUTION’19’da, yarışmacılar mini sumo, çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen ve arazi kategorilerinde dereceye girmeye çalıştılar.

“Amacımız Türkiye’ye ve gençlere umut olabilmek”

2 gün boyunca nefesleri kesen mücadelelerin ardından kazananlar, ödüllerini gerçekleştirilen törenle aldılar. ROBOLUTION’19’un kapanış töreninde konuşan Özel Bursa Kültür Okulları Ortaokul Müdürü Tuncay Tunca, “Okul olarak Türkiye’de çeşitli robot yarışmalarına katılarak önemli tecrübeler edindik. Oralarda edindiğimiz tecrübeler ile iki yıldır ROBOLUTION Robot Yarışması’nı düzenliyoruz. Amacımız Türkiye’ye ve ülkemizin çocuklarına umut olabilmektir. Bu anlamda yarışmamıza katılan ve bu yarışmanın gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki sizler gelecekte daha büyük işlere imza atacaksınız” dedi.

Kapanış töreninde bir konuşma Robolution Koordinatör Başkanı Barış Gökhan Güleryüz de, katılımcıların yoğun ilgisine teşekkür ederek, Robolution Robot Yarışması’nın geleceğine de ışık tuttu. Güleryüz, “Robolution 20 için şimdiden çalışmalara başladık. 14 Mart 2020’de düzenleyeceğimiz Robolution’20’de de tüm robot severlerle bir arada olmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Çekilişle sürpriz ödüller…

ROBOLUTION Robot Yarışması’na katılan en genç yarışmacılar Elif Sudem ve Busem’e, en uzaktan gelen takım olan Adıyaman ekibine ve en centilmen ekip Kosova Okulları ekibine çeşitli hediyeler verildi. Gerçekleştirilen kura çekilişiyle de kazananlara sürpriz ödüller dağıtıldı.

Kazananlara toplam 26 bin lira ödül dağıtıldı

4 kategoride kazananlara toplam 26 bin lira para ödülünün dağıtıldığı ROBOLUTION’19’un kazanan yarışmacılarına ödüllerini, Özel Bursa Kültür Okulları Yönetim Kurulu üyeleri, Özel Bursa Kültür Okulları Müdürleri ve BKRobotics Bölümü öğretmenleri takdim etti.

ROBOLUTION’19’un dereceye giren robotları ise şu şekilde oldu;

Mini Sumo Kategorisi:

Üçüncü: ROBOTÜRK-4

İkinci: P_HEAT

Birinci: U1

Çizgi İzleyen Kategorisi:

Üçüncü: ŞİMŞEK

İkinci: GRÜ8

Birinci: GRÜ5

Hızlı Çizgi İzleyen Kategorisi:

Üçüncü: SEDA

İkinci: OSMANGAZİ

Birinci: ELENOR

Arazi Kategorisi:

Üçüncü: UMUT

İkinci: ÇAYLAK

Birinci: BATU